Cím: Tour de BIH és Dél-Dalmácia
Címkék:
Blog Beljegyzés: Szép napot, és sok szép kilométerét kívánok úton, vízen és levegőben lévő Túratársaimnak! A minap Dél-Dalmáciában túráztam, kirándultam, és szeretném megosztani Veletek tapasztalataimat, észrevételeimet, benyomásaimat, talán Valamelyikőtöknek kedvet teremteni az út bejárására, sok szépség megtekintésére. Hogy merre is csavarogtam? Nos, az uticél Bosznia Hercegovina, és Dél-Dalmácia, Dubrovnik, azaz Ragusa volt. Elöljáróban elnézést kérek, ha valami kimarad a leírásból, de mentségemre legyen mondva, vagyis írva, hogy első próbálkozásom, és a legjobb tudásom szerint, de a teljesség igénye nélkül készült. Ennyi bevezetés után (ami talán már el is vette a kedveteket a tovább olvasástól) nekiveselkedem. Az útvonal kiválasztásánál nem a gyorsaság, hanem legfőképpen a gazdaságosság. és az ország megismerése volt a cél, így aztán aki ezt az útvonalat választja, ne számítson szélben vadul lobogó hajkoronára, a sebesség miatt beszűkült látótérre,és vadul rohanó tájra .Ugyanis ezen az útvonal kb.30 km autópálya van,a többi első-, másod-, illetve harmadrendű,de európai főút. sok kanyarral,emelkedővel,kevéske útfelbontással. Budapesten indult a Tour de Dalmácia ,Baja –Mohács - Udvar magyarországi útvonalon. Ez egy kicsinyke határátkelő,de határunk,és horvát szomszédunk őrei viszont rettentően lelkesek és becsületesen végzik munkájukat,mert a határátkelések során itt várakoztunk legtöbbet, kb. 15 percet. Az indokot sajnos nem tudom, talán a meleg,talán az Álommanó,de az is lehet hogy pszichológiai vizsgálatnak vettetek alá és bentről figyeltek hogyan viseljük a lassan múló perceket. Még a hazai szakaszról megemlítem,és nem büszkén,hogy a bajai Tesco után nem találtunk sem vendéglátó egységet,sem üzemanyag kutat nyitva ahol kulturáltan könnyíthettünk volna magunkon,esetleg fogyaszthattunk volna egy frissítőt, kávét .A horvátországi szakasz mely a 7-es úton haladOsijek(Eszék)-Dakovo-Sikirevci-BosanskiSamac(BoszniaHercegovina,BIHhatár) útvonalon,80 km,sok érdekességet nem tartalmaz,kivéve a sebességet bőszen mérő Policiját. Erre külön felhívnám a figyelmet,ugyanis a meglátogatott országokban különös figyelmet szentelnek a gyorshajtók megbüntetésére,még ha szerintem indokolatlan a rengeteg sebesség szabályozó tábla,bár lehet hogy az alumínium bizniszt( a táblák ebből készülnek) találták gazdaságfejlesztési kiugrási pontnak. A BIH határon gyorsan átjutottunk,és elég volt új típusú személyi igazolvány az átkeléshez. A határ után a Doboj várostáblát követve kell haladni,és rögtön meglepetés ért,ugyanis a határtól 1km.re egy modern ÖMV üzemanyagkút , kedvező üzemanyagár,és a VISA kártyák több típusával való fizetés lehetősége,és a toalett ingyen használhatóságának öröme várt. Kicsi számolás következik:1l 95-ös,2,25 bosnyák márka(BM),1euoró=1.93 BM,tehát 1l üa=1,16euró,megközelítőleg 313 HUF. A gázolaj ára szintén ennyi. Az egész országban ez az ára, nincsenek különbségek. Mindenkinek saját belátására van bízva,de nekem már ezen mivel 40 literes a üatartályam megközelítőleg 2500 ft-ot sikerült megtakarítanom. Ez nem tűnik soknak de ha úgy vesszük hogy 150ft 1 BM,akkor ez 17 BM .és egy kávé 1;sör,üdítő 1-1,5;szendvics 3; stb.………,akkor egészen más megvilágításba kerül a dolog. És most, vagyis ezután kérem erősen koncentrálni az útvonaljelző táblákra,ugyanis az út számozása egészen változó volt,megtévesztő,de a városok neve hála istennek nem. Az utunk Modrica-Doboj-Maglaj-Zenica útvonalon haladt tovább. Itt azért „szakadtam” meg, mert innen Szarajevóig autópálya építésbe botlunk, rendkívűl haladatlan az út, érdemes nyugtatót bevennünk Szarajevó megközelítése és azon való áthaladás előtt. Autópálya díj: 2 BM,fém euróst nem fogadnak el,és nem euróban adnak vissza Szarajevó előtt elérjük Visokó-t, az egyre látogatottabb helyet,ugyanis piramisokat véltek felfedezni,nagy vitát kavarván. Talán egy „misét” megérne?! Az út Szarajevó szélét érinti,aki shoppingolni szeretne ,szombat reggelre tervezze érkezését,mert kb. 3 hektáron piacot találunk a Mostár felé kanyarodó lámpás kereszteződésnél,benne mindent,mi szem-szájnak ingere (bugyi.gatya,ruha,kutya,hot-dog,macska,dinnye,és műszaki cikk) No,azért a kocsit sokáig ne hagyjuk őrizetlenül,de ezzel nem lebeszélni akartam senkit. Aki szereti a balkáni zsongást, annak maga a Kánaán! Szarajevó után elérkezett mire vártunk, a szemetető, a természeti szépségek tárháza,a Neretva völgye. Eme csodáról sokat lehetne gépelni, de inkább megpróbálok feltenni egy pár fotót ízelítőül. Ezen a szakaszon érdemes megpihenni,leskelődni,fotózni,betérni kis kávézóba,étterembe,ahol tisztaság, kulturált kiszolgálás,és alacsony árak fogadnak. A völgy mindig más arcával , sok látnivalójával végigkisér bennünket egészen az Adriai-tengerig. Mostár volt első állomásunk.A főútról melyen már Dubrovnik-ot jelölik,jól kitáblázott( Old town) lehajtón kell bemenni,az óváros előtt közepes nagyságú parkoló vár (5BM parkoló).Az Ó-városról teszek pár fotót ízelítőnek. Különleges varázsa,történelme van,érdemes utána olvasni hiszen magyar vonatkozás is van. Azt gondolom, a képek magukért beszélnek. A következő megállónk, és egyben 3 éjszakai szállásunk Medjugorje volt. Különleges fekvésű városka ez, különleges történésekkel felruházva. Jelenések,és pozitív energiák találka helye,ki nem hiszi járjon utána!!! Az interneten minden megtalálható. Fekvéséről egy fotócska: És hogy mit csináltunk 3napig? Megmásztunk két hegyet, fürödtünk vízesésnél, és megismerkedtünk a városkával. Az árakról kicsit: Szállás panzióban (2 ágyas fürdőszobás), reggelivel (kontinentális,kávé,tea) 18 euró/fő/éj Ebéd,2 főre(óriási tál gyros,grill csirkemell körettel,sör,üdítő) 11euró Bevásárolni a KONZUM áruházban vásároltunk,az árak magyarországiak és lehet Kártyával fizetni. A vízesés 11km-re van,nem felkapott hely és nagyon vadregényes: Aktív kiruccanásunk után indultunk tovább Ragusába. Nos, nem tudom jártatok-e már arra,ha nem, hát ajánlom,mert igaz hogy haladatlan,de nagyon szép az út,csak kapkodtuk a szalmakalap alá valónkat,mert azt igazán érdemes viselni,mert a klímája utunknak megközelítően sivatagi volt. Rekkenő hőség, száraz forróság. Ragusáig gyönyörű az út!!!! Dubrovnik pedig …….! Grúz nevű városrészben foglaltunk szállást a booking.com-on keresztül, szinte fél árban,a kikötő felett. Ajánlom ezt a részt,minden egy helyen van. A parkoló ingyenessége fontos foglalásnál,mert nagyon drága a belvárosban. A kikötőből kiváló a helyi buszközlekedés,(1 útra 10 kuna,kb.380ft,viszont van 24 órás jegy,végtelen útra és30 kuna.).A buszok kultúráltak és pontosak. A hajós kirándulások is innen indulnak,bár áruk meglehetősen borsos,így ez kimaradta szervezésünkből. Az Ó-város gyönyörű,és rettenetesen meleg .A napközbeni városnézés kicsit buggyant ötlet a nyári melegben,inkább az Ó-város melletti,Öreg móló melletti ingyenes strandot ajánlom. Viszont vigyetek magatokkal napernyőt mindenképpen, mert árnyék szinte sehol nincs,és igaz hogy a strand (kavicsos,hirtelen mélyülő,de tiszta) ingyenes,de a napernyőkért csillagászati összegeket kérnek!!!!!!!! A strandon az édes vizű zuhanyzó pénzbedobós,1 KUNA!!!! A városért nemhiába küzdöttek a történelem során annyian,gyönyörű!!! Érdemes úgy érkezni ide, hogy elolvasgat az ember mindent erről a városról,nagyon érdekes a történelme. De ilyesmivel nem akarlak untatni Benneteket,így is hosszúra nyúlik a fírkalmányom, bocsánatot is kérek érte ! Városi árak is magasak, de érdemes rászánni anyagiainkat,varázslatos sikátorok,kis éttermek.(erős olasz hatás érződik a választékban pizza:40KUNA-…..,2személyes tál190KUNA-…,palacsinta 18KUNA-…….)Búcsúzóul felrakok egy pár fotót,és köszönöm a türelmeteket. Ha felkeltette érdeklődéseteket örülök, és szívesen segítek bármilyen gyakorlati tanáccsal,melyekre tudom a választ. Egy pár- ár: Dubrovnik várfal 70 KUNA Tej 5 KUNA Péksütemények (rétesek, szuperek) 6-7KUNA Kenyér 8 KUNA Üveg bor 14 KUNA- ………. Sör 4 KUNA- ……. Stb. ….. Útvonaladat: a fenn leírt útvonalon: Dubrovnik-Udvar= 600km
Túratárs és Túra kereső, túrázás, szervezett túrák - Túratárs.com
» Blog
» Tour de BIH és Dél-Dalmácia
TELJES VERZIÓ MEGTEKINTÉSE: Link