Az igazi természetjáró a túrázás során bebarangolt vidéken nem csak a természeti látványosságokat, hanem a történelmi, építészeti, vallási, néprajzi és más értékeket is igyekszik megismerni, hogy átfogó képet tudjon alkotni az adott tájegységről.
2006-ban, egy Somogyországot bemutató 3 napos, autóbuszos kirándulás előkészítése során figyeltem fel egy néprajzi különlegességre, a fehér gyászviselet szokására!
Kitartó munkával sikerült felkutatnom azt az idős asszonyt (Illés Mihályné, Bözsi néni, Csökölyből), aki Magyarországon utolsóként egy (blúzból, alsó- és felső szoknyából, kötényből, váll- és fejkendőből,
félrevetőből, valamint a fejfedőt fogó pántból, a kászliból álló) teljes garnitúra fehér gyászöltözettel rendelkezett!

Bözsi nénit sikerült arra is rávenni, hogy beöltözzön a viseletbe és azt méltó környezetben, a Szennai Falumúzeumban, a Csökölyről áttelepített parasztház udvarán csoportunknak személyesen bemutassa! Felejthetetlen élmény volt!
Az esetnek valószínűleg híre ment, mert néhány hónap múlva a megyei közgyűlés elnöke "Somogyország Kincse" kitüntetésben részesítette Illés nénit!
Később másutt is kerestem a fehér gyász élő hagyományát, de csak Szlovákiában, az istenhátamögötti Csicsmány (Čičmany) falucskában, véletlenül sikerült rábukkanni. Ha valaki netán további helyeket is ismer, kérem, tudassa!

Csicsmányt egyébként rengeteg turista keresi fel rejtélyes, archaikus motívumokkal kifestett népi rönkházait megcsodálni. De erről talán majd egy másik blogban írok...
Címkék: Néphagyomány