Túra és Túratárs kereső közösségi oldal
Üdv a Túratárs-on, jelenleg Vendégként vagy itt. Jelentkezz be vagy Regisztrálj itt <<<
TAGSÁG | TÚRATÁRS CHAT | RAKJ A KEDVENCEKBE
TÚRABLOGOK  
 

Öt nap a Csíki-havasokban
2011/06/30 16:07:29 Küldte: Szelidvihar

Elhagyva rég az otthonom, messzi útra
Kelve idegen szó, idegen nép ölel.
De távoli tájon, Kárpátokba bújva
Egy pici Magyar haza rejtőzött el,
Hol furcsán, de érzem, otthon vagyok újra!

Rengeteg érzés viharzott bennem, mikor belegondoltam, hogy Erdélybe, azon belül is Székelyföldre fogok látogatni. Igazi valóra vált álom volt, hiszen régi vágyam ez. Azt gondolom, bárkinek is, aki kicsit a szívén viseli a magyarság sorsát, Erdély különleges érzelmi értéket képvisel. Eljutni oda nem egy "utazás külföldre". Nem, mert ezt a földet nem érzem külföldnek, mint mondjuk a "klasszikus" nyugati országokat. Erdélybe menni részben inkább zarándoklat, részben hazatérés. Különösen nekem, hiszen az őseim között is vannak erdélyi magyarok...

Ahogy a tájat néztem, a Királyhágót, a Kárpátokat, az ezer éves határt, a csíksomlyói nyerget tele emberrel, a falvakat, melyeken csak átsuhantunk, a nemzeti zászlókat, a székelykapukat, kézzel foghatóvá, valósággá vált számomra, hogy Erdély nem csak egy fejezet a történelemkönyvben, az itt élő magyarság pedig nem csak egy piros folt az etnikai térképeken, melyeken néha elmerengek... Mind-mind a létező jelen, a maga összes hagyományával, szépségével, és múltból hurcolt sebeivel együtt...

Az első nap gyakorlatilag buszozással telt. A korai indulás ellenére a sűrű megállások miatt meglehetősen lassan haladtunk. Eleinte, illetve ha alkalmam nyílt, végig az öt nap során sokat figyeltem az idősebbek beszélgetéseit, mert nagyon jó témáik voltak. Nekem is többet kellene olvasnom a történelemről, illetve többet kellene ismerkednem az élet igazi, hagyományos értékeivel. A mai világ eltereli az ember figyelmét... Máskor csak bámultam ki az ablakon, figyeltem a tájat és elmerültem a gondolataimban, mint szoktam. Gyönyörű vidékeket lehetett látni. A buszon lejátszott Trianon című film hangulati és zenei aláfestése mellett áthaladva a Királyhágón nehéz volt kibírni könnyek nélkül...

Mivel nem vagyok a sátorozáshoz szokva, az első éjszaka nem sikerült valami jól... Mindenesetre a másnapi túra kárpótolt :) Ennyi emelkedőben még nem volt részem, szinte végig meredeken fölfelé másztunk a Hagymás-hegységbe. Közben esett az eső... A menedékházhoz (1504 m) érve a gyönyörű tájakon kívül a jutalom lehetőség volt némi sziklamászásra (Egyeskő, 1608 m). Mint kiderült, itt én voltam egyedül kezdő, de szerencsére az óvatosságon kívül mást nem igényelt. Igazi élmény! Állítólag fentről a kilátás is szép, de ezt sajnos eltakarta a borongós idő... :(

Harmadnapra úgy tűnt, lesz már némi napsütés :) Ezúttal Csíkszeredába mentünk, majd ki Csíksomlyóba a pünkösdi búcsúra. Bár én nem vagyok hívő, de mégis csodálatos érzés volt egy olyan közösség részeként ott lenni, amely a világ minden részében élő magyarság összetartozását szimbolizálja. Továbbá mindezt meg is testesíti, hiszen többszázezer ember gyűlt össze... Az eső végül itt is eláztatott minket. Azt mondják, ez a szokás ilyenkor errefelé... :)

A negyedik napon a Gyimesi-szoros volt a célpont. A gyimesbükki vasútállomáson ismét összegyűlt a sok ünneplő magyar, várták a Székely gyorsot. Továbbhaladva a síneken elértünk a szoroshoz. Az itt álló kis házikó volt Magyarország legkeletibb vasúti őrháza. Igazi vasúttörténeti különlegesség az ínyenceknek :) Felmászva a Rákóczi-várba, az utunk a régi magyar határ mentén folytatódott. Néhány határkő még most is áll, újbóli használatra várva... Nem gondoltam volna, hogy errefelé ennyi magyar történelmi emlék maradt fenn még máig is. Páratlan érzés volt ezeken a helyeken járni, elnézni Erdély felé, majd Moldva felé, és igen, belegondolni nem egy térkép fölött, hanem a valós helyszínen állva, hogy ITT volt (és lélekben még mindig itt van) Magyarország keleti határa!

Utolsó nap a hazaúton végre megálltunk vásárolni némi emléket, melyekről az élmények felidézhetők, ha rájuk pillant az ember. Én a kis Székelyföld térképemet szemlélve úgy érzem, nagy lépést tettem abban az irányban, amely felé tavasszal elköteleztem magam. Megragadtam a lehetőséget, és belevágtam ebbe az útba. Igaz, hogy társasági szempontból lehetett volna még tartalmasabb is, de lesz is még. Úgy érzem, ez az öt napos kirándulás Erdélyben egy állomás volt az életemben. Egy jel, hogy nem csak elindultam, de a jó irányba is tartok. A fizikai kikapcsolódáson túl igazi lelki fejlődés volt, nemcsak az új emberek megismerése, vagy az életszemléletemre tett hatása miatt, de a hazaszeretet egy eddig meg nem élt formája miatt is, melyet éveken keresztül félresöpörtem magamban...

Szép Székelyföld, hegyek közé zárva,
Magyarságnak ékszerdobozkája!
Élj, küzdj, népesedj! Egyként kiállva
Lengesd zászlód, énekeld himnuszod!
Magyar szívnek sosem leszel árva!





Bejegyzések 1 - 7-ig. Összes bejegyzésed: 7

Kata99
2013/01/02 18:19:23

Köszönöm én is az elgondolkodtató leírásod és gratulálok!

Nagyon szépen megfogalmaztad, valóban öröm volt olvasni ezeket a lélekhez szóló sorokat.

Hasonló érzésekkel tértem haza Hargitáról, szilveszterezésből, jobban megfogalmazni én sem tudnám, ahol egy nagymama kérésünkre olyan szívet szaggató népdalcsokrot rittyentett nekünk Hargitáról és Erdélyről, hogy szem nem maradt szárazon...Lelki fejlődés az biztosan, rálelni magunkban valamire, ami régóta ott szunnyad és ezeket a pillanatokat átélve értjük meg és tudatosul bennünk.



Szelidvihar
2011/07/13 11:43:16

Köszönöm :)



Szelidvihar
2011/07/02 21:54:06

Óóó, Kárpátalja valamiért a szívem csücske. Nem tudom mi az oka, mert semmi közvetlen közöm nincs hozzá, és sosem jártam ott... De így érzem. Sajnálatos, hogy épp kihagyom ezt a mostanit... De talán jövőre találkozunk, köszönöm a felajánlást! :)

Wass Albertnek igaza van. Éppen ezért szerintem egy nép megmaradását elsősorban a bölcső garantálja, és csak az után az intézmény. Közös akaratnak kell lennie arra, hogy megmaradjunk. Másrészt a valódi békéhez, együtt dolgozáshoz a népek egymás iránti tisztelete is szükséges. Szerintem minden népnek joga kellene, hogy legyen a földjén élni, a kultúráját művelni, a nyelvét beszélni, stb. és gyarapodni. Egymás mellett. De hát háborúk mindig voltak, mindig volt nép, amelyiknek a másé kellett. Ma is így van, csak ma nem a csatamezőn hullunk el kardéltől... az eszközök finomodtak. A sérelmek az emberekben élnek, és ezt kell rendbe tenni, addig hiába rendelkeznek hivatalok akármelyik nép érdekében, amíg egyéni szinten az emberek csúnyán néznek egymásra...



Gejza
2011/07/02 19:23:13

Szépen írtűál Erdélyről, öröm volt olvasni!


Wass Albert szerint nem azé a föld, aki birtokolja, hanem aki felszántja és bölcsőt ringat...  Ma már az ezeréves határ ugyanolyan jelképes dolog, mint a trianoni határ. Akkor, és ott lépheted át, ahol jól esik.


A Magyar Királyság Országaiban sok nemzetiség élt, dolgozott együtt, egymásért békességben. Ideje lenne újra megtanulnunk együtt élnünk. Akkor biztosan fenn marad a magyarság is. Hiszen Makón is élnek románok, és az ezeréves határtól 80-100 kilométerre keletre is vannak még színtiszta magyar (csángó) falvak. A Pilis falvaiban is élnek tótok, de a Fehér-kárpátokon túl cseh területen is vannak magyarok. Az Ormánságban is vannak horvát falvak, és Szlavóniában is vannak szép számmal magyarok...


Folytassam Burgenlanddal, vagy a méllyen bent Szerbiában a Kazán szoros menti magyar lakta falvakkal?


Ha van kedved, tartál velünk! Minden évben szervezek egy tíz napos busz-kirándulást gyalogtúrákkal. (Éppen holnap hajnalban indulunk Kárpátaljára) Jövőre valószínűleg Háromszéket, és a csángó vidéket fogjuk bejárni. Esetleg nézzél körül a www. brtsz.hu honlapon!



Szelidvihar
2011/06/30 19:42:54

Köszönöm a hozzászólásokat! Remélem lesz lehetőségem eljutni Erdély más tájaira is.

Sajnos a magyarok fogyása valóban a legnagyobb probléma. Rossz bele gondolni, hogy talán nem elég erős a megmaradni akarás...? :(



tura
2011/06/30 19:24:49

Megyulának minden szava igaz. Egy terület azoké akik birtokolják... sajnos egyre több terület eladásra kerül, s egyre jobban higul ez a közösség is. Ha sokat látogatjuk, fenntartjuk az itteni közösség szolgáltatásait, s ezzel késleltetni lehet a népességi arányok csökkenését... Reméljük!... Ugyanakkor érdemes ellátogatni más magyarlakta "szigetekre" is.




*** Túratárs.com - Túra és Túratárs kereső közösségi oldal ***

Rendszerünkön keresztül a túrát és egyéb outdoor programokat kedvelő emberek megismerkedhetnek egymással, közös túrákat szervezhetnek melyet a túranaptárban helyezhetnek el vagy együtt csatlakozhatnak egyéb szervezett túrákhoz. Az oldalon lehetőség van saját profil kialakítására, melyen keresztül a tagok bemutatkozhatnak egymásnak, illetve feltölthetik kedvenc túrafotóikat. A kapcsolatfelvételről üzenőrendszer és chat gondoskodik.