Túra és Túratárs kereső közösségi oldal
Üdv a Túratárs-on, jelenleg Vendégként vagy itt. Jelentkezz be vagy Regisztrálj itt <<<
TÚRATÁRS CHAT | RAKJ A KEDVENCEKBE
TÚRABLOGOK  
 



Fiatalokról 2. Payának ajánlom!
2012/01/29 21:48:40 Küldte: triatlonos

Mivel a "HARVARDON" eltöltött évek alatt több mint 10000 tanitványom volt, és naponta történtek események, de a túra jelleget sokszor nehéz felfedezni a történetben, ezért a vendégem a közös túránkon az a túratárs, aki erre rátalál.

Minden munkahelyen előfordul, hogy valaki valamilyen részfeladatban kimagaslót nyújt, és ezt a vezetői észreveszik, és ezért gyakran megbizzák ilyen teendőkkel. Én talán abban voltam a legjobb, hogy ha már senki sem birt a tanulóval, akkor hozzám került nevelési szándékkal. A napokban találkoztam azzal a fiatallal, aki mintegy tiz éve került hozzánk - úgymond "áthelyezéssel"! Nem nagy bűne volt, csupán megmérgezte a portás kutyáját. Ennek talán azért volt nagy jelentősége, mert egy vadász - vadtenyésztő suliban ez főbe járó bűn volt.

Én lettem másodikban félévkor az új osztályfőnöke. Finoman szólva is kommunikációs zavarokkal közdött, mert amikor a nevét kérdeztem, akkor is csak. Ööö..Őööö.. jött.  Módszertani tapasztalataimat bevetve - de fogcsikorgatva - látványos fejlődést értem el Tóni barátomnál. Hivatalosan csak nevezzük K. Antal kiskorúnak. Egy hónap múlva már olyan dolgokat produkált, amit a legmerészebb álmaimban sem képzeltem el. Olyan kérdésekre is válaszolt, amit fel sem tettem!

Ezek voltak a válaszok: 1. Csongrádról

                                  2. Vadász- vadtenyésző

                                  3. Nem adtak fegyvert

                                  4. A Zámbó Jimmy köröli bonyodalmak miatt

                                  5. Ku.va jó itt!

Gondolom, hogy érdekel Benneteket, hogy mik voltak azok a kérdések amit fel sem tettem. Mivel én egy jó hirű pesti középiskolába jártam, ahol azt tanitották, hogy a jó modor nem szégyen, ezért szépen kérdeztem.

                                  1. Honnan jöttél Tónikám?

                                  2. Ott mi voltál Tónikám?

                                  3. Miért jöttél el Tónikám?

                                  4. Miért nem adtak fegyvert Tónikám?

                                  5. Hogy érzed itt magad Tónikám?

Az egymásra épülő logikailag felépitett kérdésekből látszik, hogy a töretlen fejlődés biztositott volt, és év végére Tóni már osztályelsőnek számitott. Ehhez az a következetes munka kellett, hogy minden óra azzal kezdődött, hogy Tónikám vegyük át a leckét. Tóni egyre magabiztosabb lett, mig az osztálytársait úgy kellett a pad alól előkaparni.

A következő évben már nagyon otthon érezte magát, és beszólt: "Főnök nem vóna egy tolla?" Van Tónikám! - ugye a jó modor kötelez. "Oszt adna?" Hamár ilyen szépen kéred, természetesen. De mivel vállalkozási ismereteket tanitottam, és felébredt bennem a tanár csak nem hagytam ki a poént. Kölcsön nem adok tollat elvből, de vállalkozási alapon bérbe szivesen - bérleti dij fejében. A kölcsönösen kialkudott bérleti dij 6 Ft/ó alapján két órára 12 Ft, amit Tóni a tanári asztal sarkára tett. Ez a tiszta üzlet, kis pénz, de előre!

Majd ezután megkértem a tanulókat, hogy irják fel az óraszámot: 27-28. óra, nov. 14, Ismétlés!

Ma többet nem irunk!

Ez teljesen kiverte a biztositékot Tóninál: "Főnök máskor mindig 6-7 oldalt irunk, most mög csak ennyit!"

Tónikám csak nem az én tollammal!

Elkérhettem volna erre a rövid időre Pistátol is tollat.

Miért nem kérted el?

Ezután szépen levezettem Tóninak a vállalkozás lényegét, hogy az nem lett volna nekem üzlet, ha kifogy a tollam. Ez is hozzájárult Tóni személyiség fejlődéséhez.

A következő évben érettségi előtt elmentünk közösen az OMÉK -ra, hogy had lássák a fiatalok a legkorszerűbb mezőgazdasági gépeket. Szakmai napra mentünk, már 10 órakor bemehettünk. Engem is érdekeltek a gépek, de arra nem gondoltam, hogy Tóni "törleszt". Barátaival négyesben másfél óra múlva 32 üres sörös korsót raktak gúlába a sörsátornál, amire felfigyelt a TV 2 riportere, és Tóni elé tette a mikrofont, és megkérdezte: Elnézést Uram, lát maga jövőt a magyar mezőgazdaságban? "Hát mit gondol, mért vagyok én itt! Honnan jöttek fiúk? Vásárhelyrül!  Este lement a Hiradóban! Másnap Rapcsák kirugta a mg. suli dirijét. Természetesen év végéig minden órán megkérdeztem Tónitól: Tónikám tisztelettel kérdezem, hogy látsz Te jövőt a magyar mezőgazdaságban? Minden alkalommal az volt a válasz: Hát Főnök mit gondol, mért vagyok én itt?

Miután Tóni sikeresen leérettségizett legális "zugpálinkafőző" lett.

 Kérdeztem, hogy megy a sora, nem panaszkodott, de nem tett jót a "vállalkozásának" ez a mindenkinek szabad pálinkát főzni stilus.





Bejegyzések 1 - 6-ig. Összes bejegyzésed: 6

triatlonos
2012/01/30 19:54:43

Igaza van Cinkának, blogot irni veszélyes, mert ha Paya rámozdul, akkor ott fű nem nő! Ez arra ösztönöz, hogy még irjak, de az irás "öszi az időt".



repeics
2012/01/30 19:38:24

Ez aztán a nagyszerű, hogy egy blogon belül még egy blogot lehet olvasni... Köszönöm Pali, megkacagtattál így estére...



Paya
2012/01/30 19:02:16

Ajjaj, Tanár úr, maga pikkelni tetszik rám. Pellengérre állít, aztán beugratós kérdéssel próbál zavarba hozni. Estefelé kell itt nekem pendelyben, zúzott aggyal töprengenem. A hajamat is be kéne csavarni. De mindegy má', legyen. A helyes válasz: Kis-Fátra!!! Nem?! Akkor, az hogy ha valamely embertársunk halovány érdeklődést se mutat a természet iránt, akkor is fel lehet kelteni benne azt a zsenge szándékot, hogy néhány lépést tegyen meg velünk a hegyekben. Aztán fokozatos ráközelítéssel, miszerint is szukcesszív approximációval (fej hátravet, tekintet nagyzoló) elérjük azt, hogy idővel már ő rángat minket a rejtekadó erdőbe. Rumcájsszal gombát szedni.

Ügyesen válaszoltam-e? A csendet belegyezésnek vegyem?

A helytálló feleletem ellentételezéseként beígért vendéglátást a következőképpen képzelem el. Bőrfotelben üldögélek, 30 éves konyakot hörpölgetek, kubai lányok combján sodort szivarból karikákat eregetek. Mindezt persze top less felszolgálással (nem a Tanár úr topjára gondoltam!) Lesz erre lehetőség a Glavoj-réten, legközelebb?

Ha esetleg váloszom nem részletekbe menően kielégítő, úgy a mezőn nevelkedett gyerek magabiztosságával kimagyarázom magam, még most.Szövegemből az áthallás messzemenően garantált a túrázás, de akármilyen más tevékenység irányába is. Tehát feleletem folytatódik, kuszált mondatokkal és mondanivalóval, ahogyan előtörnek, imigyen.

Adott egy makrancos lelkületű siheder. (Anti)szociális háttere miatt, fejlődéstörténetileg úgy érkezik valahonnan a gyorsan múló kamaszlétbe, mint aki nem lemászik a ragadozók elől védelmet nyújtó fáról, hanem leesik. Vagy lelökik. Ott állunk a kiterült csávó körül, bizalmatlan tekintettel, hitetlenkedve, fejünket rosszallóan ingatva. Első teendőnk ne az legyen, hogy még bele is rúgunk! Adjunk esélyt neki a feltápászkodásra. Mi lesz a folytatás, majd kiderül. Ne hirtelenkedjünk. Tóni fiú is példát mutat arra, hogy mindenki megtalálhatja a saját útját, aminek nem biztos, hogy egyeznie kell a környezeti elvárásokkal. Vagyis nem kell mindenkinek állattenyésztőnek lennie. Talpraesettségben a méltán elhíresült és megbecsült, jó családból származó Regős Bendegúz, ifjú bakteriológus tanoncra hajaz. Hogy Tóni társadalmi szinten később milyen hasznot hajtott a "zugpálinkafőzéssel"? Ítéljük meg? Méressük meg? Válaszadáshoz idézzük fel a házasságtörő asszony esetét. Mégpediglen, az vesse rá az első követ. De kérdezzünk rá másképp az erkölcsiségre. Amit szabad Jupiternek, azt Tóninak nem? Akkor mélázzunk el cseppet azon, hogy a szibériai zug-vodkafőzők, sírásra görbült ajakkal, párás szemmel emlegetik, hogy hallottak egy olyan törvényről, miszerint lehet akár a kiskonyhában, az asztalon, szabadon... (nem, nem arra gondolok. Ahhoz nem kell kukta.) Mert messze Európában van egy Urál menti felmenőkkel rendelkező, irigyelni való ország, ahol ezt lehet. Ahol a szabadság olyan magas szintű, hogy egy - a magát a valós értékeinél kicsit többre tartó - közszolga, szabadon tönkreteheti egy iskolaigazgató életét. Egy - aznap vélhetően agysejtileg alkohol útján lestrapált - iskolásfiú beszólása alapján. Hát akkor, ki is akar itt követ dobálni? Lendületből tovább asszociálok. Még az internetes fordítóprogramok és szövegszerkesztők előtti messze időkben, a Hernád partján valaki fejébe vette, hogy magyarul is jó lenne olvasnának az emberek. Például "a" könyvet. Hát le is fordította, kihegyezett lúdtollat sercegtetve. Sokan gondolták az évszázadok folyamán, hogy ami abban le van írva, az rájuk nem érvényes. Mert ők már különbek annál. Pedig az ember nem változott semmit évezredek óta. Az arámi nyelvű mondás még ott van a palota falán, jó azt néha elolvasni. Mene, mene, tekel, ufarszin.

De mi jön ki ebből a zagyvaságból? Hát az, hogy Tóni egy látnok volt. (a kutyás történettől tekintsünk el, azt majd rendezi a lelkében.) Szóval a valós társadalmi igényt már akkor felfedezte, mikor mások azt se tudták, még hogy mi hiányzik nekik. No jó, ez enyhe túlzás, de a történelem sok mindent megszépít. Tóni, a meg nem értett üzletember, aki szabadszájúságával beírta magát azok közé, akiket még évtizedek múlva is emlegetnek a Maros partján. Tanár úrban meg párjára akadt.  

Tanár úr, megvan így szövegértelmezésből a kettesem? 



Gejza
2012/01/30 13:50:12

Tónikák, meg Gyulák a túra társak között is akadnak.  Sok türelemmel a b.+-ek helyett a magyar nyelvet is megtanulhatják. Ha az ember feladatokat ad nekik, idővel hasznos tagjaivá válhatnak a társaságnak.


 Nagy élvezettel olvasom írásaidat,  ne hagyd abba! Szerintem a gyerekekről sokkal többet lehet írni, mint a qutyákról...



triatlonos
2012/01/30 12:32:34


megyula írta:

Há' nem tanátam mög, de azé jó esött, mee én es válaakozó vótam!



Az iskolákban ahová (melegedni) jártam, voltak tanárok és voltak pedagógusok. A tanár (akinek sokszor még diplomája sem volt, csak HIVATÁSA) egész órán azzal volt elfoglalva, hogy azt a sok mamlasz kölyköt megtanítsa, vagy legalább rávezesse olyan felesleges marhaságokra, mint a matematika, földrajz stb. (Általában sikerült neki!) A pedagógus, pedig azzal, hogy megmagyarázza milyen módszerrel fog tanítani, miért olyan módszerrel és miért jó az nekünk. (Neki is sikerült csak más!)



Vajon kitalálod, melyiket szerettük, melyik szavára hallgattunk?



Ha kitalálod, te is oda tartozol és eljöhetsz egyik túrámra!



Ha nem , akkor a másikba tartozol és inkább ne túrázzunk együtt!



Gyulám neköm most nem ugrik be, hogy kit szerettetök. De Veled mán vótam turnézni, akkor Te sziporkáztál, úgy möntél mint a kötözött ökör, és úgy öttél, mint a vött malac. Még a hóban is hömpőlyögtél. De szivesen elmögyök Veled bármikor, ha éccaka nem sátorban köll aludni télön.



 



megyula
2012/01/30 12:10:57

Há' nem tanátam mög, de azé jó esött, mee én es válaakozó vótam!


Az iskolákban ahová (melegedni) jártam, voltak tanárok és voltak pedagógusok. A tanár (akinek sokszor még diplomája sem volt, csak HIVATÁSA) egész órán azzal volt elfoglalva, hogy azt a sok mamlasz kölyköt megtanítsa, vagy legalább rávezesse olyan felesleges marhaságokra, mint a matematika, földrajz stb. (Általában sikerült neki!) A pedagógus, pedig azzal, hogy megmagyarázza milyen módszerrel fog tanítani, miért olyan módszerrel és miért jó az nekünk. (Neki is sikerült csak más!)


Vajon kitalálod, melyiket szerettük, melyik szavára hallgattunk?


Ha kitalálod, te is oda tartozol és eljöhetsz egyik túrámra!


Ha nem , akkor a másikba tartozol és inkább ne túrázzunk együtt!


 


 




*** Túratárs.com - Túra és Túratárs kereső közösségi oldal ***

Rendszerünkön keresztül a túrát és egyéb outdoor programokat kedvelő emberek megismerkedhetnek egymással, közös túrákat szervezhetnek melyet a túranaptárban helyezhetnek el vagy együtt csatlakozhatnak egyéb szervezett túrákhoz. Az oldalon lehetőség van saját profil kialakítására, melyen keresztül a tagok bemutatkozhatnak egymásnak, illetve feltölthetik kedvenc túrafotóikat. A kapcsolatfelvételről üzenőrendszer és chat gondoskodik.