Napsütéses nyári napra ébredtem, élményeket kínáló nap kezdődik, barátaimmal felkapaszkodunk a Nagy-Hagymásra, az Egyes-kőhöz.
A Keleti-Kárpátok egyik legszebb vidéke a Nagy-hagymás és környéke, négy nevezetes hegycsúcsával az Egyeskő (1587 m),az Öcsém (1707 m), a Nagy-hagymás (1792 m) és a Fekete-hagymás.
Utunk a kék sáv jelzésen indul Balánbányáról, a Kovács patakot követve, elérjük egyik mellékága és a Szoros patak által közrezárt hegylábat..
A beerdősödött, meredek kaptatón csak néhány helyen érint ösvényünk tisztásokat, az első nagyobb nyílt területről épp egy esztenákra látunk, Öcsém-tető irányába.
Elérjünk egy hűs forráshoz, aztán elindulunk a menedékház felé.Meredek kaptatón után elérjük a Egyes kő lábánál fekvő menedékházat.
Az Egyeskő lábánál, 1504 m magasan fekvő menedékházat 1932. augusztus 14-én adta át az Erdélyi Kárpát Egyesület Csíkszeredai Csoportja. Az épületet azóta több ízben bővítették, 2010-re azonban annyira leromlott az állapota, hogy szükségessé vált a teljes újjáépítés. Jelenleg a gondnoki lakrészen kívül két fűtött földszinti szobában összesen 16-18 ágy, a padlástérben pedig 10-15 főre való matrac áll a turisták rendelkezésére (fent nincs fűtés, de hálózsákban télen is el lehet aludni). A földszinten találjuk az étkezőhelyiséget, két hosszú asztallal, rönkszékekkel és kályhával. Itt kb. 20-an férnek el egyszerre.
A házban előzetes megbeszélés, s megrendelés alapján, főtt vagy hideg étel, vásárolható.
A házgondnokai : Gál Zoltán és Aranka.
Szálláshely foglalás ügyében náluk kell érdeklődni telefonon: +40/744-156566.
A ház melletti tisztáson engedélyezett a sátorozás.
A füves menedékház udvaráról pompás kilátás nyílik a Csiki medence falvaira.
Bemutatkozás és ismerkedés után jól esett az ebéd.
Barátaimmal körbejártuk az Az Egyes-kőt, amely tulajdonképpen egy sziklacsoport több tűhegyes sziklából áll.
Az 1608 méter magas Egyeskő fehér szirtjeit több oldalról megtekintve tapasztaljuk, hogy olyannyira sok arca van, mintha nem is ugyanarról a hegyről lenne szó.

A vadregényes sziklaalakzathoz a helybéliek meséket szőttek. A néphit azt tartja, hogy egykor a hegytetőn élő óriások a szirt alatti – asztalra vagy padra emlékeztető kőtömbökkel teleszórt – tisztáson ebédeltek és gyűléseztek. Kincseiket a leszakadt tömbök közé rejtették. Talán az szolgált a rege alapjául, hogy a hegységben réztartalmú ércteléreket találtak.
Nemcsak legendák, de történelmi események helyszínéül is szolgált az Egyeskő. 1285-ben kun és tatár csapatok törtek be az országba, melyeket Pestnél Kun László szétvert csapataival. A menekülő és újraegyesülő hordát az Egyeskő szomszédságában, a Tarkő tetején meglepték és le is győzték a székelyek.
Felejthetetlen a kilátás a környező tájra, az Öcsém-hegy híres Ördögmalmaira,
a nyugatra elterülő Csíki-medencére és hátterében a Hargita-hegységre,
északon a Nagy-hagymásra.
Az Egyeskő menedékház gondnokával, Gál Zolival ellátogatttam az Egyeskő völgyében egy esztenákhoz, hogy megismerhessem a pásztorok életét. Az esztena (román szó) : Havasi juhkarám, pásztorkunyhó. Az esztena a nyájak nyári szálláshelye.
Minden tavasszal a téli időszak alatt pajtában tartott kecskéket és juhokat kihajtják a havasokon található esztenára.
A nyájra pásztorok vigyáznak. Munkájukat pásztorkutyák segítik, merthol nyáj van, ott gyakran előfordul a farkas és a medve.
Szent György napját pásztorünnepként tartjuk számon, ilyenkor megkezdődik a legeltetés. Ezen a napon vagy az ezt megelőző napokban seregbe hajtják a juhokat és kecskéket, és elkezdődik az új pásztorév, amely Szent Mihály napjáig tart
Az esztenákon lovak is "szolgálnak" , hiszen főút ide fel nem vezet, teherhordásra, vagy személyfuvarozásra nagyon alkalmasak...
A pásztorok faháza, itt alszanak, itt készítik a tejből a sajtot, és az ordát.
Egy szamár, s a disznók is békésségben elvannak a többi állatokkal....
A pásztorok segítői a kutyák, nem lehetnének meg nélkülük, nagyon hasznos munkájuk van. Amellett, hogy terelik a nyájat, nappal is, de főleg éjszaka risztanak, ha vadállat közeledik, medve főleg, de van amikor farkas is téved erre, de az inkább ritkábban.
Éjszaka egy ember lent alszik a juhok kalibája mellett egy kis őrkunyhóban.
A kutyák észreveszik, ha jön a vadállat, főleg a medve, s azon nyomban riasztanak, s a pásztor igyekszik elűzni a betolakodót...
na nem úgy , hogy lelövi, hanem a kutyákat ráuszítva riasztja el.
A medve nagyon veszélyes, ha ő és a bocsai közzé kerülsz, vagy ha sebzett. Nagyon sok medve kiszorult az élőteréből, sok erdőt kiírtottak országszerte.
A medve ezeken a területeken belátogat az ember élőhelyére, kukázik vagy más állatot ejt el. Itt az ember több eszközzel riasztja, így ezek a medvék ellenségnek látják eleve az embert, akit támadni kell.
Na már most, a fő okosok, időközönként össze szedik őket, s elengedik a vadonban !! Na ezek a medvék már ha embert látnak támadnak, s nem azok a medvék akik egy málnabokorban békésen elcsemegéznek veled..... mint a mesében...
lovak a disznókarám előtt...na meg a szamár buslakodik...
folyamatosan megy a favágás, hiszen éjszaka hideg van fent itt a hegyekben, de a sajtkészítéshez is kell, hiszen a tejet vaskályhán főzik meg a sajtkészítéskor.
A nap lemenőben.... Azokat a teheneket, melyek tejelő állapotban vannak, behajtják a pásztorok egy karámba. A fiatal bocik az anyjuk tejével táplálkoznak, s ha jól emlékszem a vemhes tehenek se tejelők...Ők kint maradnak a legelőn.
Az esztenán nem könnyű az élet. Reggeltől estig, napsütésben, vagy zuhogó esőben, megállás nélkül dolgoznak. Legalább két alkalommal (reggel és este) megfejik az állatokat, majd ízletes sajtot, túrót és ordát készítenek.
Az eszetnákon a pásztorok igen szigorú beosztással dolgoznak, megosztva maguk között a munkát.
Hajnalban kelnek 5 órakor, mindnyájan. Tehenet, juhot, kecskét fejnek.
Egy pásztor a teheneket, egy pásztor a juhokat tereli ki s vigyázza.
Ezen az esztenákon még két felnőtt ember dolgozik, s nyáron most a kis Botond segíti a munkájukat.Tanul. A székely ember felügyeli a gyereke neveltetését, munkára fogja, jószág nevelésre, kaszálásra, s minden egyébre, ami a ház körüli végzendő munka.
Azok a pásztorok akik bent maradnak, készítik a sajtot. Főznek közben, fát vágnak, ellátják a jószágokat. Este behajtják a jószágot fejésre, nos az is be van osztva, ki mennyi tehenet fej. Sőt még arra is figyelnek, ha más munka terheli a másikat, akkor váltják egymást.Szóval itt nincs lazsálás, vagy simlisség, mert a nem oda való embert a közösséagy megneveli, ha nem lehet, akkor le is út, fel is út...
Esztenák belső tere. Fából készül, ez azért is jó,mert mindjárt látjátok, a kamrában érlelődik a sajt, s friss levegő, légjárat is kell hozzá.
Minden hely kis van használva látjátok, az ágy alatt a fa, amivel fűtik a vaskályhát, amikor főzik a tejet.
Az esztenák belső egy szoba, és a kamrákból áll, de mindenek megvan a maga helye.
A pásztorok egyszerű ételeket esznek, de olyat, ami erőt ad az igen nehéz fizikai munkához.
A kamrában érlelődik a sajt.
A sajtért jönnek a gazdák, vagy megbízóik, s szállítják el eladásra.
Az orda egy másodlagos eljárással, tejsavóból készített sajtféleség.
Az alvadékból kinyert sajt mennyiségéhez képest az ordából csak kis mennyiség (6–10%) nyerhető ki, de ezt a sajtnál magasabb áron értékesíthetik.
Állaga lágyabb, mint a tehéntejből készült túróé, de ahhoz hasonlóan felhasználható. Romlékony, emiatt csak a frissen készült ordát javasolt felhasználni.
napnyugtában legelésző juhok, s kecskék.
A tehenek után ők kerülnek sorra. A pásztor a kutyákkal tereli őket be egy karámba.
Még elmondanám nektek, olyan kurjongatással teszik, hogy csak ugy zeng a hangjuk a szikla falak közt. Egyébként a székely ember nagyon ízesen és választékosan tud beszélni tájszólással.
Más módszerrel fejik a juhokat és a kecskéket, mint a tehenet.
Hátuk mögött a karám, egy kis ajtón engedik ki a jószágot, olyan muris volt, ahogy némelyiket a farkukon húztak oda magunkhoz.
Nagy figyelemmel követtem a pásztorok munkáját, s hallgattam őket, ahogy elbeszélték mindennapi munkájukat az esztenákon.
Következő részben a Békás-szorost nézzük meg, a Gyilkos-tó vidékét.