Túra és Túratárs kereső közösségi oldal
Üdv a Túratárs-on, jelenleg Vendégként vagy itt. Jelentkezz be vagy Regisztrálj itt <<<
TÚRATÁRS CHAT | RAKJ A KEDVENCEKBE
TÚRABLOGOK  
 

A kerékpárnyergekről
2010/07/23 17:33:57 Küldte: BirBa

Ez a dolog a kerékpár ülésével egy ravasz dolog. Sokan vannak közöttünk, akiknek nincs módjuk egész évben rendszeresen biciklizni, de szeretik, rövid távon élvezik is, és ezért aztán néha elindulnak edzettebb társakkal egy hosszabb túrára. De ennek az örömét könnyen megkeserítheti a fájdalmas kínlódás a nyereggel. Már most mondom, a megoldás egész biztos nem a szupermarketek sportosztályain kínált gagyi szilikonos vagy prémes üléshuzat. (Gyerekkoromban gyakran micisapkát láttunk a nyergeken. Az sem ért többet.) 

Akkor viszont mi az ami tényleg rajtunk múlik, amire befolyásunk van:

  • Fontos a testsúly megosztása a fenék és a kéz között. Aki szálfa egyenesen ül a gépen (pl. a kofa úton a piac felé, de ez volt a pozíció a nem különösebben jó emlékű camping-kerékpárokon is), az ugyan lehet elegáns, mint egy gárdakapitány, de teljes testsúlya a fenekén van, a gerince is függőlegesen, mereven kapja a függőleges rázkódást, és a keze nem vesz részt a testsúly viselésében. Arról nem beszélve, hogy így maximális a légellenállása is. A versenyzők azért képesek azokon a vékony, majdnem csak szimbolikus nyergeken megmaradni, mert előredőlt testhelyzetben, megosztott testsúllyal hajtanak. Tehát: fel a nyerget addig, hogy nyújtott lábbal a sarkunk még elérje a pedált, és le a kormányt a nyereg szintjére! Ez a testhelyzet némi megszokás után még nem kényelmetlen, és nem akadályozza a jobbra-balra tekintgetést sem. (Országúti gépeknél gyakran akár 10-12 cm-el a nyereg alatt van a kormány.)
  • De hiába van a nyereg még oly jó helyen, ha kialakításában nem megfelelő. És szögezzük le, nem a legpuhább nyereg a legjobb! Sőt. A nagy klasszikus, az angol Brooks túranyereg (rétegelt, ragasztott marha-, korábban bivalybőr) olyan kemény, hogy kopogni lehet rajta. De a high-end túrázásból csak az ára és a sokkal könnyebb alumínium ill. titán vázas, műanyag felépítésű nyergek szorították ki. A nyereg megfelelősége valójában egy anatómiai kérdés. A nyereg hátsó, széles részének pont alá kell támasztania a medencecsont két ülőbütykét. Ezek nőknél messzebb, férfiaknál közelebb vannak egymáshoz. (Ezért van külön női és férfi nyereg.) Fájdalmat okoz hosszabb úton, ha ez a két feltámasztási pont nem egy sík, hanem egy ívelt vagy egy valamilyen irányba (általában kétoldalt kifelé) lejtő felületet képez, vagy ha a nyereg e két pont között (!) támasztja alá a testünket. A legjobb mai túranyergeknél ez a két feltámasztási pont (gyakran csak ezek) géllel van töltve, és mintegy kiemelkednek a nyereg síkjából, ezzel a szeméremcsont környékét is kímélve a nyomástól, súrlódástól.
  • Bajok forrása lehet továbbá az is, ha a nyereg hosszirányban nagyon eltér a vízszintes helyzettől. Ha hátra lejt, akkor terheli a szeméremcsont környékét, aminek fájdalom a vége, ha pedig előre, akkor az állandó előrecsúszás miatt bizonytalanná és fárasztóvá válik a gép vezetése, romlik - főleg emelkedőn - az erőkifejtés hatékonysága. Általában az a nézet, hogy a vízszintestől való egyéni eltérés ne haladja meg a ±5 fokot.
Ebben a nyereg-ügyben tehát elég sok mindent lehet tenni annak érdekében, hogy ne legyen az örömünk elrontója. És még valami a vásárláshoz: Tegyük a boltban a nyerget egy székre és üljünk rá. Azonnal érezni fogjuk, hogy jó vagy rossz helyen támaszt. De azt ne várjuk, hogy pihe-puha kényelmes legyen. Nem az a dolga. Arra ott a fotel! 



Címkék: Kerékpár





Bejegyzések 1 - 3-ig. Összes bejegyzésed: 3

Jutka62
2010/08/23 21:40:46

Köszönöm, végre valaki elmagyarázta, miként is válasszak nyerget, Eddig mindig én igazodtam hozzá, remélem ezek után ő fog.



oandras
2010/07/25 01:51:52

Még én sem találtam igazán jó nyerget, pedig a mostanival jók voltak az első benyomások. Mindig irigykedve nézegetem azokat a nyergeket, amiket nagyon dicsér a gazdájuk, de aztán valahogy kiderül, hogy tizedannyit sem bicikliznek mint én. Egyelőre marad az a módszer, hogy a hátsó felem kénytelen igazodni a nyereghez. Hosszabb kihagyás után az első egy-két alkalom nehéz, de utána működik.



easybiker
2010/07/24 15:12:22

Elég sok nyerget elkoptattam már, de még mindig előfordul hogy bevásárolok! Jelenlegi mtb nyergem elég spártai. Ennél komolyabban én sem tudtam volna leírni a nyereg kérdést!


Élményekben gazdag kerékpározást kívánok!


Ü:


Easybiker




*** Túratárs.com - Túra és Túratárs kereső közösségi oldal ***

Rendszerünkön keresztül a túrát és egyéb outdoor programokat kedvelő emberek megismerkedhetnek egymással, közös túrákat szervezhetnek melyet a túranaptárban helyezhetnek el vagy együtt csatlakozhatnak egyéb szervezett túrákhoz. Az oldalon lehetőség van saját profil kialakítására, melyen keresztül a tagok bemutatkozhatnak egymásnak, illetve feltölthetik kedvenc túrafotóikat. A kapcsolatfelvételről üzenőrendszer és chat gondoskodik.