Ez a felület piszkozatként szolgál.
Ez a cikk a http://www.turatars.com/blog/view/id_3705/title_Csucspanoramak-kilatasok-Alpok-2/ blog folytatása.
Dolomitok
Ez talán világviszonylatban is az egyik legszebb hegységrendszer a Déli-Mészkőalpokon belül a Piave és az Adige folyók között számos csipkézett csúcsokkal. Többféle szempont alapján is fel lehet osztani, ebben a blogban a régi hagyományos felosztást követem, ez alapján 24 hegycsoportja van:
Dolomiti di Sesto (Sextener Dolomiten, Sexteni-Dolomitok)MarmoladaLatemarCatinaccio (Rosengarten)Gruppo del Sella (Sella-csoport)Sassolungo (Langkofel)Pale di San MartinoGruppo delle Odle–Gruppo del Puez (Odle- és Puez-csoport)Sciliar (Schlern)Dolomiti di Fanes–Braies (Fanes–Sennes–Prags)CristalloCadini di MisurinaTofanák (Tofane)Gruppo delle Marmarole (Marmarola-csoport)Col di LanaSorapissAntelaoGruppo della Croda da Lago (Croda da Lago-csoport)NuvolauMonte CivettaMonte PelmoBosconeroVette FeltrineGruppo dello Schiara (Schiara-csoport)
Valójában a Dolomitok ennél is nagyobb területen helyezkedik el, hiszen a Piave folyótól keletre is vannak csoportjai (Lienzi-Dolomitok, Friuli-Dolomitok, Comelicoi- és Karni-Dolomitok), valamint az Adige folyótól nyugatra található a Brenta-Dolomitok, ezek azonban nem részei a szűkebb értelemben vett Dolomitoknak.
Sexteni-Dolomitok
Dolomitok északkeleti részében ez a hazánkhoz legközelebb eső csoportja, amely a Dolomitokon belül is egy különlegesen látványos rész. Leghíresebb látnivalója talán a Drei Zinnen, vagyis magyarul a Három nővér, más néven Lavaredo tornyok.
Kilátás szempontjából két csúcsot emelek ki, amelyeken ottjártamkor tiszta is volt az idő.
Tobling (2617 m):
Folytatás:
Keleti irányban a Granatspitz (3086 m) és a Glockner csoportokra nyílik szép rálátás:

Közvetlenül szemben a Klein Venediger (3471 m) látható, távolban felirmerhető a Glockner csoport két "bástyája" is, az északi Groß Wiesbachhorn (3564 m, képen nem tűnik szélső csúcsnak) és a déli Grossglockner (3798 m) csúcsok is, a képen mindkét csúcs erősen hegyes.
Talán nyugat felé tekintve a legszebb a panoráma,...

...a képen is látszik, hogy egészen a látóhatárig (és azon is túl) bizony már a 3000-es csúcsok birodalma ez. A képen a legközelebbi csúcs (jobbközépen) a Gr. Geier (3360 m), azon túl az első magasabb csúcs a Simony Spitzen (3448 m), attól jobbra a képen a legszélső magasabb csúcs a Dreiherrenspitzen (3499 m), majd az utóbbitól délre (a képen a keleti oldalát nagyobb gleccser borította) a Röthspitze (3496 m). Az ezeken túl lévő havas csúcsok már a Zillertaler-Alpokhoz tartoznak.
Ötz-völgyi-Alpok
Tirolban elhelyezkedő magashegység, ebben található Ausztria második (Wildspitze, 3774 m), harmadik (Weißkugel, 3738 m), ötödik (Hintere Swärze, 3624 m) és hatodik (Similaun, 3606 m) legmagasabb csúcsa.
Wildspitze (3774 m): Ausztria 2. legmagasabb csúcsa, amely nehézségen a Venediger és a Glockner között helyezkedik el. Sajnos nem a legszebb időjárási körülmények között sikerült megmásznom, habár nem áztunk meg, nem is fáztunk, néha-néha a Nap is előbukkant, de a felhőktől jobb lett volna többet látni. Így használható tájképet csak a menedékházunk (Breslauer Hütte) környékén tudtam készíteni:

A képen bal oldalt láthatjuk Ötz folyó völgyét, amely fölött (képen balközépen) Ausztria 5. legmagasabb csúcsa, a Hintere Swärze (3624 m) emelkedik, középen a Talleit Spitze (3406 m), azon túl a Kreuz Spitze (3455 m) magasodik, az utóbbi kettő takarásában található Ausztria 6. legmagasabb csúcsa, a Similaun (3606 m). Jobb oldalt távolban pedig Ausztria 3. legmagasabb csúcsa, a Weißkugel (3738 m) látható.
Egyelőre Ausztriából ennyit tudtam bemutatni felülnézetből, keleti részt alaposabban sikerült bejárnom, a nyugatabbi területeket sajnos már csak érintőlegesebben, de úgy gondolom, hogy a 8 évvel ezelőtt írt hasonló cikkemet jelentősebb mértékben tudtam bővíteni. Reményeim szerint pár év múlva ezt a részt újabb hegységekben készült sok-sok új tartalommal kiegészítve megint újra tudom majd írni.
Folytatás: http://www.turatars.com/blog/view/id_3723/title_Csucspanoramak-kilatasok-Alpok-4/.